27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powstała konspiracyjna organizacja wojskowa Służba Zwycięstwu Polski, której zadaniem było prowadzenie walki przeciw okupantom. W tym samym roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w 1942 roku w Armię Krajową podległą rządowi RP na uchodźstwie.

27 września to data nadania szkole zaszczytnego imienia Armii Krajowej i zarazem Święto Szkoły. Główne uroczystości XII rocznicy nadania szkole imienia, rozpoczęły się 28 września od uroczystego apelu, na który przybyli dostojni goście – przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Kwidzyn – Pan Prezes Stanisław Sklepowicz, Pan Tadeusz Kolasa z córką, Pan Jan Paśko oraz córka Pana Jana Kocznura Pani Ewa Skulimowska z synem i wnuczką; Zastępca Burmistrza Kwidzyna Pan Roman Bera, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Beata Korytkowska oraz nauczyciele i społeczność uczniowska.

Uroczystość rozpoczęła powitaniem gości i społeczności uczniowskiej Pani Dyrektor Małgorzata Wróblewska. Wiele ciepłych i pięknych słów skierowała do honorowych gości, żołnierzy Armii Krajowej, dziękując im za pomoc w rozbudzaniu w sercach młodego pokolenia miłości do Ojczyzny, historii, tradycji. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Pan Stanisława Sklepowicz, Pan Roman Bera oraz Pani Ewa Skulimowska, którzy podziękowali gronu pedagogicznemu i młodzieży szkolnej za zaangażowanie w zbieranie pamiątek oraz pielęgnowanie pamięci o losach żołnierzy Armii Krajowej.

Ważnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania na Sztandar Szkoły przez przedstawicieli uczniów kl. I. Kontynuacją tej podniosłej atmosfery stał się wzruszający i pełen emocji montaż słowno-muzyczny „Modlitwa polskiego żołnierza” przygotowany pod kierunkiem: p. Renaty Bielawskiej- Kapicy, Aliny Tyszkowskiej, Sylwii Wardaszki i Eligiusza Gełdona, przez uczniów kl. I-III (Zuzanna Lewandowska, kl. I c, Tobiasz Ładuch, kl. I c, Kinga Łompieś, kl. I c, Antonina Wierzba, kl. I c, Jakub Jaranowski, kl. I i, Filip Sitarz, kl. I i, Kamila Namiak, kl. II b , Oliwia Wnuk, kl. II d, Małgorzata Duzinkiewicz, kl. II g, Natalia Tomaszewska, kl. II e, Weronika Brzózy, kl. II e, Grunt Malina III b, Skrajda Julia III b, Ryś Klaudia, kl. III g, Filip Krzysztofiak, kl. III i, Jędrzej Myrcha, kl. III i, Grzegorz Orlicki, kl. III i), po zakończeniu którego młodzież wręczyła kwiaty i tomiki poezji „By uczcić pamięć tamtych dni...” żołnierzom Armii Krajowej. Po apelu młodzi artyści mieli okazję spotkać się w Izbie Pamięci z gośćmi, by dalej uczestniczyć w „żywej lekcji historii”.
Pozostali uczniowie udali się do klas, gdzie uczestniczyli w przygotowanych na tę okazję przez p. Beatę Kamińską i p. Annę Chmielewską lekcjach wychowawczych. Dodatkowo uczniowie kl. I przygotowali wraz z wychowawcami gazetki o Armii Krajowej, kl. II wykonały plakaty dotyczące Armii Krajowej (konkurs przygotowały panie Joanna Staszak i Anita Lasota), kl. III obejrzały film „Wspomnienia żołnierzy AK”.

Przedstawiciele kl. I pod opieką p. Jolanty Lewandowskiej złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Skwerze Kombatantów.

Po zakończeniu uroczystości delegacja uczniów z wiązankami kwiatów i tomikami poezji odwiedziła Panią Stefanię Pawłowską i Pana Augustyna Zająca, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w uroczystościach, z zapewnieniem, że pamiętamy i pielęgnujemy pamięć o ich bohaterskich czynach, olbrzymim sercu i wielkiej miłości do Ojczyzny.